Jest kilka sposobów na zgłoszenie błędu lekarskiego i pociągnięcie winnych do odpowiedzialności. O tym, jak i gdzie zgłosić błąd medyczny, dowiesz się z osobnego wpisu. Jeżeli podejrzewasz, że w trakcie Twojego leczenia popełniono błąd i chcesz uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny, możesz w tym celu wytoczyć powództwo cywilne. To znaczy – wysłać pozew o odszkodowanie do właściwego sądu. Zanim jednak przejdziemy do kwestii tego, jak dokładnie je uzyskać, zacznijmy od tego, czym właściwie jest odszkodowanie.
Jeżeli w wyniku działania lekarza lub innego członka personelu medycznego doznałeś szkody, możesz domagać się:
- odszkodowania;
- zadośćuczynienia;
- renty.
CZYM JEST ODSZKODOWANIE?
Odszkodowanie za błąd medyczny to świadczenie, którego poszkodowany może się domagać jako naprawienie szkody doznanej wskutek uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Celem odszkodowania jest naprawienie szkody na osobie o charakterze majątkowym. To znaczy, że odszkodowanie służy rekompensacie uszczerbku w majątku, który został spowodowany tym, że doznałeś jakichś urazów.
Odszkodowanie za błąd medyczny ma zatem pokryć poniesione przez Ciebie koszty:
- leczenia;
- opieki osób trzecich;
- rehabilitacji;
- zakupu leków i sprzętu medycznego;
- dojazdów do placówek medycznych.
W niektórych przypadkach możesz się domagać również utraconego zarobku. Jednak wszystko zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Jeżeli potrzebujesz konsultacji w tym zakresie, możemy Ci pomóc.
Pozew o odszkodowanie powinien zawierać żądanie zapłaty pewnej kwoty tytułem odszkodowania oraz odpowiednie uzasadnienie.
JAK UZYSKAĆ ODSZKODOWANIE ZA BŁĄD MEDYCZNY?
Odszkodowania za błąd medyczny możesz domagać się na drodze postępowania cywilnego. Przed złożeniem pozwu o odszkodowanie możesz jednak zwrócić się do ubezpieczyciela podmiotu, który dopuścił się błędu. Członkowie personelu medycznego mają obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Ponadto powinni udostępnić Ci dane takiego podmiotu (nazwę i numer polisy).
Jeżeli zgłoszenie szkody u ubezpieczyciela:
- nie przyniesie rezultatów, bo ubezpieczyciel odmówi przyjęcia odpowiedzialności, lub
- wypłacone przez ubezpieczyciela kwoty będą nieodpowiednie do powstałej szkody,
– możesz wytoczyć powództwo przed sądem powszechnym.
Jeżeli zdecydujesz się na złożenie pozwu o odszkodowanie, w toku postępowania będziesz musiał udowodnić odpowiedzialność pozwanego podmiotu. Będziesz musiał wykazać:
- zawinione zachowanie medyka lub podmiotu leczniczego – tj. to, że zachowanie takie miało miejsce i to, że było ono zawinione (np. lekarz jest winny tego, że źle wykonał operację);
- szkodę i jej wysokość – tj. skutki popełnionego błędu i to, co się z nimi wiąże np. stały uszczerbek na zdrowiu oraz długotrwałe leczenie i rehabilitacja;
- związek przyczynowo-skutkowy między zachowaniem medyka a szkodą – tj. to, że zachowanie medyka doprowadziło do powstania szkody.
Uzyskanie odszkodowania za błąd medyczny nie jest łatwe. Postępowanie dowodowe w sprawach o błędy medyczne jest skomplikowane i często wymaga dobrej znajomości orzecznictwa. Jeżeli chcesz uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny, powinieneś się dobrze przygotować.
POZEW O ODSZKODOWANIE
Aby wszcząć postępowanie o zapłatę odszkodowania, musisz złożyć pozew o odszkodowanie w odpowiednim sądzie.
To, który sąd jest właściwy, zależy od okoliczności każdego przypadku. Zazwyczaj jest to sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedziby pozwanego (zgodnie z art. 27 k.p.c.). W zależności od wysokości żądanych kwot sądem właściwym może być sąd rejonowy lub sąd okręgowy. Będziesz musiał to ustalić przed wysłaniem pozwu do sądu. Sprawdź, czy w Twoim przypadku nie ma żadnych przepisów szczególnych, które odrębnie regulują właściwość sądu.
O czym należy pamiętać przy składaniu takiego pozwu?
- Pozew podlega opłacie – opłata zależy od ustalonej wartości przedmiotu sporu, czyli co do zasady łącznej wysokości dochodzonych roszczeń. Zazwyczaj opłata jest stała lub wynosi 5% wartości przedmiotu sporu (art. 13 ust. 1 i 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Możesz jednak złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych w treści pozwu.
- Stronami postępowania o odszkodowanie są „powód” i „pozwany”. Powodem jest osoba poszkodowana. Pozwanym jest osoba lub podmiot, który doprowadził do powstania szkody.
- Roszczenie o odszkodowanie może się przedawnić. Zazwyczaj na przerwanie biegu przedawnienia masz 3 lata.
WYMOGI POZWU
Pozew powinien spełniać wymogi formalne pisma procesowego (art. 126 k.p.c. i art. 187 k.p.c.), tj. zawierać:
- Wskazanie daty i miejscowości;
- Oznaczenie stron (powód i pozwany);
- Wskazanie przedstawicieli ustawowych i pełnomocników stron, jeżeli są;
- Wskazanie właściwego sądu (nazwa sądu, wydział, siedziba);
- Oznaczenie rodzaju pisma (tutaj: Pozew o zapłatę);
- Oznaczenie wartości przedmiotu sporu (zależy to od wysokości Twoich roszczeń);
- Odpowiednie żądania wnioski, oświadczenia i ewentualnie dowody (m.in. żądanie zapłaty odszkodowania, wnioski dowodowe, daty wskazanie wymagalności roszczeń, ewentualnie wniosek o zabezpieczenie roszczeń). Wskazane jest uzasadnienie swojego pozwu;
- Podpis powoda, jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
- Wymienienie ewentualnych załączników (jak np. pełnomocnictwo, potwierdzenie opłaty od pozwu).
Powinieneś również wskazać, czy podjąłeś z pozwanym próbę mediacji lub innego pozasądowego zakończenia sporu. Jeżeli tego nie zrobiłeś, uzasadnij swoją decyzję.
Przygotowany pozew o odszkodowanie wysyłasz listem poleconym na adres właściwego sądu bądź składasz w biurze podawczym tego sądu.
Istnieją również inne wnioski, które możesz zawrzeć w treści swojego pozwu. Tematyka ta jest jednak dość skomplikowana, dlatego nie będziemy przytaczać tutaj wszystkich możliwości. Jeżeli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu pozwu o odszkodowanie, skontaktuj się z Kancelarią.