Kolizja drogowa jest nieprzyjemnym doświadczeniem, które niestety może spotkać każdego. Warto zatem wiedzieć, jak się zachować po takim zdarzeniu. Jak uzyskać pełne należne poszkodowanemu odszkodowanie? Czy ubezpieczyciel może żądać faktur za naprawę samochodu?
Z niniejszego artykułu dowiesz się:
Jak zgłosić szkodę?
Po kolizji drogowej zapewne spisałeś ze sprawcą oświadczenie, z którego wynika w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym posiada on wykupioną polisę OC. Ewentualnie dane te ustalił wezwany na miejsce zdarzenia policjant. Obecnie w większości towarzystw ubezpieczeniowych szkodę możesz zgłosić telefonicznie lub w formie elektronicznej, np. wypełniając udostępniony przez ubezpieczyciela formularz. Możesz również wysłać zgłoszenie szkody tradycyjną przesyłką pocztową.
Jak określane jest odszkodowanie za uszkodzony samochód?
W związku z kolizją drogową, która miała miejsce nie z Twojej winy, przysługuje Ci z OC sprawcy zdarzenia odszkodowanie za poniesioną szkodę.
Szkodą jest różnica między stanem majątku:
- jaki zaistniał po zdarzeniu wywołującym szkodę a
- stanem tego majątku, jaki istniałby, gdyby nie nastąpiło to zdarzenie.
Szkodę doznaną w kolizji drogowej przede wszystkim utożsamiać należy ze zniszczeniem rzeczy. Przysługuje Ci zatem roszczenie o zapłatę:
- kosztów naprawy faktycznie poniesionych, jeżeli zleciłeś naprawę samochodu w warsztacie i poniosłeś w związku z tym wydatki lub
- hipotetycznych kosztów naprawy określonych według kosztorysu.
Jedynie w sytuacji, w której koszty naprawy przewyższałyby wartość samochodu sprzed kolizji, ubezpieczyciel może określić odszkodowanie jako różnicę wartości samochodu sprzed zdarzenia i wartości pozostałości (wraku). Jest to tak zwana szkoda całkowita.
Jeżeli celowe koszty naprawy nie przewyższają wartości samochodu sprzed kolizji (tzw. szkoda częściowa), masz prawo do odszkodowania w wysokości:
- oszacowanych lub
- faktycznie poniesionych kosztów naprawy
– według swojego wyboru.
Czy ubezpieczyciel może żądać faktur za naprawę samochodu?
W praktyce niezwykle często zdarza się niestety, że towarzystwo ubezpieczeń ustala odszkodowanie w zaniżonej wysokości, przyjmując niskie stawki robocizny i ceny nieoryginalnych części zamiennych. Przy tym ewentualną dopłatę wyższej kwoty uzależnia od przedstawienia faktur za naprawę, dokumentujących faktyczne poniesienie kosztów naprawy w wyższej wysokości.
Powyższe działania są nieprawidłowe, gdyż:
- towarzystwo ubezpieczeń ma obowiązek co do zasady przyjmować do kalkulacji ceny części oryginalnych. Może tego nie robić, jeżeli wykaże, że w samochodzie wcześniej zamontowane były części nieoryginalne. Ma również obowiązek stosować stawki za roboczogodzinę usług naprawczych właściwą dla miejsca zamieszkania poszkodowanego;
- ubezpieczyciel nie może uzależniać wypłaty pełnego odszkodowania od przedstawienia przez poszkodowanego faktur za naprawę.
Jak wynika z utrwalonego orzecznictwa Sądu Najwyższego, powstanie roszczenia z tytułu kosztów przywrócenia uszkodzonego pojazdu do stanu pierwotnego, a tym samym zakres odszkodowania, nie zależą̨ od tego, czy poszkodowany dokonał restytucji i czy w ogóle ma taki zamiar. Oznacza to, że odszkodowanie obejmujące celowe koszty naprawy powinno być ustalone w oparciu o hipotetyczne wyliczenie tych kosztów w pełnej wysokości. Jest tak nawet, gdy poszkodowany dokonał naprawy tylko częściowej lub nawet gdy w ogóle nie dokonał naprawy i nie zamierza jej dokonać. Towarzystwo ubezpieczeń nie może zatem uzależniać wypłaty pełnych kosztów naprawy samochodu od faktycznego poniesienia tych kosztów i przedstawienia faktur VAT.
Zapamiętaj: Nie musisz godzić się na bezgotówkową likwidację szkody w zakładzie naprawczym wskazanym przez ubezpieczyciela. Nie musisz też wykazywać, że poniosłeś wyższe koszty naprawy niż wypłacił Ci ubezpieczyciel. Ubezpieczyciel nie może żądać faktur za naprawę samochodu. Możesz za to domagać się rozliczenia szkody w oparciu o kosztorys hipotetycznych kosztów naprawy. Jeżeli taki kosztorys ubezpieczyciel Ci przedstawi, warto zweryfikować we własnym zakresie, czy został on sporządzony prawidłowo i nie został zaniżony – co niestety jest regułą.
______________________
Zapoznaj się z innymi wpisami na blogu:
Kradzież pieniędzy z konta bankowego
Zakres odpowiedzialności z umowy OC posiadaczy pojazdów wielofunkcyjnych