Lekarze jako przedstawiciele jednego z zawodów zaufania publicznego pełnią szczególną rolę w społeczeństwie. Od podejmowanych przez nich decyzji, wiedzy oraz umiejętności zależy życie i zdrowie innych ludzi. Czasem jednak i najlepsi specjaliści popełniają błędy. Jak i gdzie zgłosić taki błąd medyczny?
Podejrzewasz, że w trakcie leczenia doszło do błędu medycznego? Zastanawiasz się, co z Tym dalej zrobić? Jak się przekonać, że postępowanie lekarzy było nieprawidłowe? Wyjaśnię Ci to. Zacznijmy jednak od omówienia tego, czym jest błąd medyczny.
BŁĄD MEDYCZNY
Często używa się zamiennie określeń, takich jak: „błąd medyczny”, „błąd w sztuce medycznej”, „błąd lekarski”, „błąd w sztuce lekarskiej”. Należy jednak rozróżnić te pojęcia. „Błąd medyczny” to szerokie określenie. Obejmuje nie tylko błędy w sztuce lekarskiej, ale również błędy przedstawicieli innych zawodów medycznych oraz niedopatrzenia o charakterze technicznym i organizacyjnym.
Błędem w sztuce lekarskiej jest czynność lub zaniechanie lekarza w zakresie diagnozy i leczenia niezgodne z aktualną wiedzą medyczną. Błędem lekarskim będzie zatem każde nieprawidłowe zachowanie lekarza, które spowodowało szkodę u pacjenta. Aby ocenić, czy działanie medyka było nieprawidłowe, bierze się pod uwagę obowiązujące przepisy prawa oraz aktualną wiedzę medyczną, w tym zalecenia, wytyczne oraz rekomendacje wydawane przez specjalistów.
PODZIAŁ BŁĘDÓW LEKARSKICH
Najczęściej stosowanym podziałem błędów lekarskich jest podział na błąd:
- diagnostyczny (rozpoznania), który polega na niezdiagnozowaniu choroby lub jej mylnym zdiagnozowaniu;
- terapeutyczny (błąd w leczeniu), który jest związany z podejmowanym leczeniem (m.in. dobranie nieodpowiedniej metody leczenia, podanie niewłaściwego leku, błąd w trakcie zabiegu);
- prognozy (rokowania), który dotyczy rokowania co do stanu zdrowia pacjenta.
PODEJRZENIE BŁĘDU MEDYCZNEGO
Jeżeli chcesz zgłosić swoje podejrzenie błędu medycznego, możesz to zrobić na kilka sposobów. Zależy jednak, co chcesz osiągnąć.
Możesz złożyć:
- skargę do przełożonego czy kierownika podmiotu leczniczego;
- skargę do Rzecznika Praw Pacjenta;
- wniosek do wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych;
- skargę do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej
- zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (w Prokuraturze lub w jednostce Policji);
- złożyć pozew do sądu z żądaniem odszkodowania, zadośćuczynienia czy renty, czyli założyć sprawę cywilną.
W jaki sposób zgłosić błąd medyczny? To zależy od sposobu, który wybierzesz. Skarga do przełożonego powinna zawierać opis sytuacji i przedstawiać problem. Pozew natomiast jest pismem, które wiąże się z licznymi wymogami formalnymi. Dla pewności, że należycie poprowadzisz swoją sprawę, możesz skontaktować się ze specjalistą z zakresu prawa medycznego.
Sprawy błędów medycznych są skomplikowane – zwłaszcza pod względem dowodowym. Wykazanie, że w toku leczenia pacjenta doszło do błędu, wymaga należytego przeprowadzenia postępowania dowodowego oraz właściwej argumentacji. Jeżeli chcesz profesjonalnej pomocy w tym zakresie, skontaktuj się z Kancelarią.