Kredyty frankowe
Sprawy związane z kredytami frankowymi wymagają pogłębionej analizy i skrupulatnego planowania strategii działania. Są to zagadnienia skomplikowane, bowiem w dużej części opierają się na znajomości i analizie orzecznictwa sądów powszechnych, Sądu Najwyższego czy Trybunału Sprawiedliwości UE.
Kancelarię tworzą osoby skrupulatne, o analitycznym umyśle, pasjonujące się dziedzinami prawa wymagającymi matematycznego podejścia. Kancelaria od lat zajmuje się sprawami frankowymi i doskonale zna problemy związane z nimi. Dokłada wszelkich starań, aby postępowania były prowadzone w sposób rzetelny, z indywidualnym podejściem do każdej sprawy.
Kancelaria pomaga konsumentom oraz przedsiębiorcom z całej Polski, którzy zawarli umowy indeksowane lub denominowane do waluty obcej (CHF, Euro), czyli tzw. “Frankowiczom”. Umowy te zawierają postanowienia, które mogą zostać uznane za niedozwolone i niewiążące, nierzadko są również sprzeczne z przepisami bezwzględnie obowiązującego prawa. Skutkiem postępowania sądowego może być nieważność całej umowy lub jej „odfrankoweienie”. Każda sprawa wymaga indywidualnej oceny i dobrania strategii, która będzie najkorzystniejsza dla danego kredytobiorcy.
W ramach pomocy „Frankowiczom”:
- analizujemy umowy kredytowe oraz wszelką związaną z nimi dokumentację (regulaminy, aneksy) oraz dobieramy indywidualną strategię postępowania;
- przeliczamy wysokość potencjalnych roszczeń zarówno przy stwierdzeniu nieważności całej umowy, jak i “odfrankowieniu”
- prowadzimy postępowania przeciwko bankom przed sądami wszystkich instancji, w tym Sądem Najwyższym zarówno w sprawach gdy to Klient pozywa, jak i w tych w których Klient jest pozwany;
Postępowania sądowe o unieważnienie / „odfrankowienie” umów kredytowych
Postępowania te mają na celu:
- stwierdzenie przez sąd nieważności całej umowy lub bezskuteczności zawartych w niej klauzul waloryzacyjnych
- odzyskanie nadpłaconych bądź bezpodstawnie pobranych przez bank środków pieniężnych
- skutkiem tego postępowania jest całkowite uwolnienie się od umowy kredytowej lub jej dalsze trwanie bez ryzyka kursowego
Z pozwem może wystąpić zarówno posiadacz kredytu indeksowanego, jak i denominowanego do waluty obcej. Większość umów tego typu zawierała postanowienia uznawane za niedozwolone. Przede wszystkim były to klauzule walutowe, które odwoływały się do wewnętrznych tabel banku do przeliczenia kursu waluty przy wypłacie i spłacie kredytu. Takie jednostronne odesłania godziły w dobre obyczaje i rażąco naruszały interesy konsumenta, gdyż pozwalały na dowolność banku w kształtowaniu kursu i narażały go na nieograniczone ryzyko kursowe. Kwestionowanie klauzul niedozwolonych w umowie jest podstawą każdego pozwu. Niemniej jednak analiza prawna w nim zawarta musi odnosić się do indywidualnej umowy, gdyż pomimo pozornych podobieństw umowy poszczególnych banków różniły się. Skuteczna argumentacja musi odnosić się również do sprzeczności zapisów umowy z prawem bankowym, kodeksem cywilnym oraz zasadami współżycia społecznego.
Jednym z efektów postępowania sądowego może być tzw. “odfrankowienie kredytu”. Co to oznacza? Skutkiem wyeliminowania z umowy postanowień niedozwolonych powinno być jej dalsze obowiązywanie bez zakwestionowanych zapisów. W przypadku kredytów frankowych oznacza to, że umowa jest traktowana, jakby była umową złotową oprocentowaną stawką LIBOR. Oznacza to, że kredytobiorca powinien otrzymać zwrot nadpłaconych rat oraz dalej spłacać niższe raty kredytowe. Znacznie zmaleje również saldo zadłużenia.
Innym efektem postępowania może być stwierdzenie przez sąd nieważności całej umowy. Skutkiem tego będzie co do zasady konieczność zwrotu przez każdą ze stron umowy zapłaconych sobie świadczeń.