Wraz z osiągnięciem przez dziecko pełnoletności mogą pojawić się pytania: czy nadal musisz płacić alimenty? Czy masz je dalej płacić do rąk matki/ojca, czy już bezpośrednio dziecku?
Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny?
Rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka. Obowiązek ten wynika z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka trwa co do zasady dopóki dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Za samodzielne utrzymanie uznać należy zapewnienie minimum socjalnego zapewniającego zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych, czyli koszty mieszkania, wyżywienia, ubrania, nauki itp.
Zatem to możliwość samodzielnego utrzymania, a nie wiek czy zdobycie wykształcenia decyduje o tym, czy dziecko jest dalej uprawnione do alimentów.
Kiedy zatem można uznać, że dziecko jest zdolne do samodzielnego utrzymania?
Zazwyczaj jest to pewien proces, a nie pojedyncze zdarzenie. Jak dziecko skończy edukację, znajdzie pracę i będzie osiągało stałe dochody, można stwierdzić, że ten proces usamodzielniania zakończył się. Jeżeli jednak po skończeniu jednych studiów i uzyskaniu potencjalnej możliwości zarobkowania dziecko dalej chce kontynuować naukę i znajduje to uzasadnienie w jej dotychczasowych wynikach, nie powinno ono tracić uprawnień do alimentów. Niemniej jednak nie powinno się to łączyć z nadmiernym uszczerbkiem dla jego rodziców. Sytuacje te należy zawsze rozpatrywać indywidualnie. Z drugiej strony, jeżeli dziecko nie chce kontynuować nauki ani podjąć pracy, a ma taką możliwość, bo jest zdrowe – nie można uznać, że obowiązek alimentacyjny dalej powinien obciążać rodziców. Dziecko jest bowiem w stanie utrzymać się samodzielnie, tylko z własnego wyboru nie korzysta z tej możliwości. Inaczej jest w sytuacji, gdy dziecko jest trwale chore i niezdolne do pracy. Wtedy przesłanki wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego mogą nigdy się nie ziścić.
Rodzice nie będą zobowiązani do alimentacji również w sytuacji, gdy majątek dziecka pozwala na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Zatem jeżeli dziecko np. odziedziczyło nieruchomość, którą można wynająć i czerpać z tego tytułu pożytki, to nie można wymagać alimentów, jeśli tylko te pożytki będą wystarczające dla jego utrzymania. Jak widać, jest wiele okoliczności, od których zależy istnienie obowiązku alimentacyjnego.
Komu przekazywać alimenty?
W przypadku, gdy sąd zasądzi alimenty na rzecz małoletniego dziecka, płacone są one do rąk jego przedstawiciela ustawowego (drugiego rodzica). Stanowią jednak własność dziecka. Sytuacja taka jest usprawiedliwiona tylko do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Wtedy wygasa władza rodzicielska, a zatem wypłata alimentów powinna następować bezpośrednio do rąk uprawnionego dziecka.
Jeżeli chcesz przeanalizować swoją sytuację razem z profesjonalistą, zapraszam do kontaktu.